Στις 14 και 15 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν δυο παρουσιάσεις σχετικά με το Φλάουτο, την ιστορία και την εξέλιξή του στο Μουσικό Σχολείο Κατερίνης.
Οι παρουσιάσεις έγιναν από τις καθηγήτριες Ρωσοπούλου Ράνια και Κίρα Σαπλαχίδου στα τμήματα της Α γυμνασίου και σε όλους τους μαθητές που έχουν επιλέξει το φλάουτο ως όργανο επιλογής.

Μετά την εισαγωγή στον όρο ‘φλάουτο΄ και την παρουσίαση του σε διάφορες μορφές ανά τον κόσμο, πραγματοποιήθηκε μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία του φλάουτου που εξελίχθηκε στην Ευρώπη και έχει καθιερωθεί σήμερα σε όλον τον κόσμο.

Στο τέλος της παρουσίασης οι δυο καθηγήτριες παίξανε δυο έργα διαφορετικών εποχών πάνω στο παλαιό (μπαρόκ) και στο σύγχρονο φλάουτο ώστε οι μαθητές να ακούσουν και να δουν δια ζώσης τις αλλαγές που υπέστη το όργανο στον ήχο και στην εμφάνισή του μέσα στο πέρασμα των αιώνων.