Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 (ημέρα Εαρινής Ισημερίας) και ώρα περίπου 12:30 εκτελέστηκε το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη στην αυλή του σχολείου μας (ένα από τα 10 πιο όμορφα πειράματα στην ιστορία της Φυσικής).

Συμμετείχαν 16 μαθητές/τριες από τη Β’ Γυμνασίου. Όλες οι συμμετοχές ήταν με προσκόμιση στο σχολείο αντίστοιχης Υπεύθυνης Δήλωσης Γονικής Συναίνεσης.

Οι μαθητές/τριες ήταν χωρισμένοι/νες σε 8 ομάδες. Κάθε ομάδα εξήγαγε το τελικό αποτέλεσμα του πειράματος, που είναι η εκτίμηση της ακτίνας της Γης και προσδιόρισε το σχετικό σφάλμα κάθε αποτελέσματος.

Συγκεντρώθηκαν οι μετρήσεις από τα φύλλα εργασίας και καταχωρήθηκε το “καλύτερο” αποτέλεσμα στην ιστοσελίδα του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών Ρεθύμνου, που καθοδήγησε πανελλαδικά το πείραμα.

Επίσης παρήχθηκε το απαραίτητο οπτικό υλικό (φωτογραφίες) για την κάλυψη της δράσης.

Στη δράση ενεπλέχθησαν άμεσα ή έμμεσα συνολικά πέντε (5) καθηγητές του κλάδου ΠΕ04 και ως παρατηρητής μία (1) καθηγήτρια του κλάδου ΠΕ79.01 (μουσικής επιστήμης). Υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο κ. Ράπτης Θεόδωρος (ΠΕ04.01-Φυσικός).