Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου, γαλλόφωνοι μαθητές και μαθήτριες των Β’ & Γ΄ τάξεων του Γυμνασίου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, προκειμένου να ανακαλύψουν το έργο Γάλλων πολεοδόμων και αρχιτεκτόνων (Hébrard, Bartissol, Charnot, Moshe, Pleyber), οι οποίοι καθόρισαν, στο μέτρο που υιοθετήθηκαν οι απόψεις τους, στις αρχές του 20ου αιώνα τη μορφή της σύγχρονης πόλης με το όραμα να μετατραπεί η περίκλειστη οθωμανική πόλη, με την ευκαιρία της μεγάλης πυρκαγιάς του 1917, στην ωραιότερη πόλη των Βαλκανίων και πώς το έργο τους επηρέασε και επηρεάζει τις γενιές δημοτών και επισκεπτών μέχρι σήμερα (λιμάνι, τελωνείο, πλατεία Αριστοτέλους, πολεοδομικός σχεδιασμός του κέντρου, βίλες της Βασ. Όλγας, ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων (Γούναρη), ανάδειξη βυζαντινών μνημείων, συνοικία Ουζιέλ, Μονή Λαζαριστών, σχολή de la Salle).
Το εγχείρημα ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Λ. Βλάχος, Η. Ζιούδρου, Φ. Σέρβου Δ. Ζαχαράκης.