Την Παρασκευή 1/3/24 οι μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης, συμμετείχαν σε πρόγραμμα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης με θέμα: Δωρεά και Μεταμόσχευση Ιστών και Οργάνων.

Επιστημονικά στελέχη και συνεργάτες του Ελληνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του Σχολείου και πληροφόρησαν τους μαθητές ώστε να σχηματίσουν μια ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος συμβάλλοντας στο να τοποθετηθούν υπεύθυνα απέναντι σε ένα θεσμό που σώζει ζωές, ως ενημερωμένοι αυριανοί πολίτες.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο έπειτα από σχετική αίτηση της εκπαιδευτικού κ. Αθανασίου προς τον Ελληνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων.

Να ευχαριστήσουμε:

Την κ. Δήμητρα Ζαχαρούδη, Συντονίστρια Μεταμοσχεύσεων στο Περιφερειακό Γραφείο του Ε.Ο.Μ. Β.Ελλάδος και την κ. Μαρίνα Οικονόμου, Αναισθησιολόγο – Εντατιολόγο ΕΑ’, Τοπική Συντονίστρια Μεταμοσχεύσεων.