Μια πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική δράση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 από τους μαθητές και μαθήτριες της τάξης του Λαούτου του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Σταύρο Παπασταύρου. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Εργαστήριο κατασκευής μουσικών οργάνων της Αγγελικής Λύσσα στο Λιτόχωρο Πιερίας.

Η οργανοποιός μίλησε στα παιδιά για την τέχνη της οργανοποιίας και παρουσίασε όλα τα στάδια κατασκευής του Λαούτου, επιδεικνύοντας παράλληλα τα εργαλεία και μηχανήματα που χρησιμοποιεί για τον σκοπό αυτό. Η παρουσίαση είχε παράλληλα και βιωματικό χαρακτήρα, καθώς οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πιάσουν στα χέρια τους ορισμένα εργαλεία και να «μεταμορφωθούν» σε μικρούς οργανοποιούς, κάνοντας κάποιες απλές οργανοποιητικές εργασίες.