H 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 εορτάσθηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, δηλαδή την ίδια ημέρα με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Μουσικό σχολείο Κατερίνης. Στην οργάνωση των δράσεων συνετέλεσαν οι Θεοχαρίδου Όλγα και Λαϊου Μαρία, καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του σχολείου. Η κατεύθυνση των δράσεων που υλοποιήθηκαν είχε το σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή».Πέρα από τη διεξαγωγή πρωταθλημάτων Ποδοσφαίρου, Πετοσφαίρισης, Καλαθοσφαίρισης, επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και ελεύθερων δραστηριοτήτων, ενεργός υπήρξε και η συμμετοχή της συναδέλφου των Καλλιτεχνικών του σχολείου κας Γρίβα Ουρανίας με μαθητές/τριες που δημιούργησαν αφίσες και flyers εντός της σχολικής κοινότητας.

Ο μαθητής Κωστόπουλος Κων/νος του Α1Γ κατέκτησε την 1η θέση στο ατομικό πρωτάθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.
Ομάδα G.S.M: 1η θέση στο πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης με παίκτες τους Μπέσμακ Απόλλωνας Β3Γ,  Σατραζέμη Ζ’ηνων, Β4Γ, Χανδόλια Παναγιώτη Β3Γ, Γεωργιάδη Ευθύμιο Β1Γ, Μάρα Βασίλειο α1λ.
Ομάδα Πιγκουϊνοι: 1η θέση στο πρωτάθλημα Μπάσκετ του σχολείου Στεργιούλας Θεοχάρης, Παρούσης Σωτήριος, Ραντάνι Μάριος, Κωνσταντινίδης Σωκράτης, Μπουντόλας Ιωάννης.. Όλοι μαθητές του τμήματος  γ2 Λυκείου.