Στις 11 Απριλίου στις 6 μ.μ. στη μικρή αίθουσα Εκάβης η μικρή ορχήστρα, τα σύνολα κιθάρας, λαούτων και εικαστικών, και η τάξη ακορντεόν του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης θα συμπράξουν. Την επιμέλεια της εκδήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί Αρβανιτίδου Δέσποινα, Βασιλόπουλος Παναγιώτης, Γρίβα Ράνια, Παπασταύρου Σταύρος, Καρυοφυλλίδης Μιχάλης, Παπακρασάς Ιωάννης και Δημήτρης Μανδρίνος.

Η μουσική δράση θα περιλαμβάνει ταυτόχρονη πρωτότυπη παρέμβαση του Συνόλου Εικαστικών μέσω ζωγραφικής, παρέχοντας έτσι με αυτόν τον τρόπο, την ευκαιρία σε μαθητές και μαθήτριες, να εκφράσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες δημιουργικά, να αλληλεπιδράσουν συναισθηματικά και να έχουν την εμπειρία της καλλιτεχνικής ανταλλαγής δια μέσου της μουσικής συνάντησης των δυο εγχόρδων και της εικαστικής τέχνης.